O projektu Kontakt


V knihách čerpá sportovní i životní inspiraci. Tomáš Poznar líčí o své zálibě

středa, 22. 11. 2017 18:00 images/clanky/v-knihach-cerpa-sportovni-i-zivotni-inspiraci-tomas-poznar-lici-o-sve-zalibe-10.jpg

Z dresu Zlína, Plzně nebo momentálně Ostravy znáte Tomáše Poznara jako fotbalového útočníka. To další co asi víte, je, že se mu v posledním roce střelecky nedaří. Máte však ponětí, jakou je devětadvacetiletý zlínský odchovanec osobností v běžném životě? 

Možná vás překvapí a zároveň zaujme hned to, že je vášnivým čtenářem. O své zálibě sám exkluzivně povyprávěl.

Užijte si příjemné počtení. 


„Na základní škole, kde jsme si vedli čtenářské deníky, mě čtení knih nechytlo. Nezaujalo mě to a nebylo to jako teď. Silný vztah jsem si vypěstoval až na vysoké škole. I díky přítelkyni, která měla knížky ráda a byla rovněž studijním typem.

Nedílnou součástí studia byla odborná literatura. Ale tím, že jsem dělal fotbal, tak mě oslovovaly hlavně knihy ze sportovního odvětví. 

V tom jsem dnes velký maniak.

Nejvíce se zaměřuji na biografie, protože ty mě obohacují. Vybavuji si, že moc pěkná knížka je od Pavla Horvátha „Můj příběh nekončí“. Když jsem ji četl, ještě jsem jej neznal jako člověka, ale samozřejmě se mi líbil jako fotbalista a taky mě bavily jeho rozhovory. Šlo z nich vidět, že je to velký srandista.

Když jsem jej pak poznal v Plzni, jenom se mi to potvrdilo. Člověk se s ním fakt nenudí a navíc je to skvělý chlap. Dneska už je to můj kamarád a pokaždé spolu rádi pokecáme. Vždy mě obohatí, protože fotbalu rozumí a do všeho je nesmírně zapálený. Jsem moc rád, že jsem jej poznal. 

Knížku mu musím pochválit, protože je taková, jaký je on. Velmi chytrá a vtipná. 

Teď najel na trenérskou kariéru a věřím, že bude dál úspěšný. Tak, jako byl jako hráč a spisovatel.

 

„Knížka Pavla Nedvěda potvrdila, jak je to skromný chlap.“

 

Chytli mě i další hráči. Ať to byl Zlatan Ibrahimovič, jehož kniha je taky hodně vtipná a jenom vykresluje sebevědomý charakter, kterým „Ibra“ působí před novináři. Sebevědomé historky mě dost pobavily :-)

Dále si z fotbalových biografií vybavuji Pavla Nedvěda, nejúspěšnějšího českého fotbalistu, který získal Zlatý míč. Jeho knížka potvrdila, jak je to i přes řadu mimořádných úspěchů skromný, normální chlap a jak má obrovský charakter. 

Totéž Pavel Srníček. Jsem teď v Ostravě, takže jsem si jeho knížku hned dal do repertoáru a moc se mi líbila. Je škoda, že už není mezi námi, protože na mě působil jako hrozně fajn chlap.

 

„Psychologické knížky se mi taky líbí. Člověk si z nich vytáhne, co potřebuje pro nastavení své mysli a svého života.“

 

V knihkupectví už mám tradiční cestu. Vždycky jdu do své oblíbené sekce, kde jsou knížky sportovců.

Přečetl jsem jich nespočet.

Ročně se můj čtenářský rozsah pohybuje mezi deseti až dvanácti knihami. Teď se ale snažím dostat na osmnáct. Pár mi jich ještě do tohoto čísla chybí, takže zatím nevím, jestli to stihnu :-)

K četbě si vybírám to, co mě zajímá. V nejbližší době se chystám číst Djokoviče a Agassiho, takže pronikám i mimo fotbal. Jsou to velmi inspirativní sportovci, stejně jako Michael Jordan. U něj je jen škoda, že knížku nenapsal sám. Přesto je zajímavé číst si fakta o sportovci, který úplně změnil basketbal.

Knížky o významných lidech, co píšou novináři, mají něco do sebe, líbí se mi, ale úplně mě nechytí. Tak byly vydané knihy i o Arsènu Wengerovi nebo Waynu Gretzkym, které jsem četl. 

Teď shodou okolností vyšla biografie Gretzkyho, kterou napsal přímo Wayne Gretzky. Moc rád si ji přečtu, protože je to můj sportovní idol. 

Vím o něm téměř všechno a jenom si to krásně, jeho vlastními slovy osvěžím.

Nejsem ovšem omezený pouze na sportovní věci. Četl jsem i psychologické knihy a různé zajímavosti od Mariana Jelínka a dalších autorů. Tyto knížky se mi taky líbí. Člověk si z nich vytáhne, co potřebuje pro nastavení své mysli a svého života. 

A ještě mám nedávnou zkušenost s detektivkou „Deset malých černoušků“ od Agathy Christie. Byl to pěkný, detektivní příběh, u kterého člověk otáčel stránku za stránkou. Knížka mě pohltila tak, že jsem ji přelouskal za tři dny.

 

„Sedět s knihou v ruce, to pro mě představuje ideálně strávený čas.“

 

Teď se ještě chystám na paměti zakladatele firmy Nike - Phila Knighta. Může to být velmi pěkný příběh člověka, který ovlivnil svět. Firma Nike je dnes světový kolos a Phil Knight stál u tohoto zrodu, takže mě zajímá smýšlení těchto lidí a beru si z nich inspiraci.

Inspirace.

Ať už sportovní nebo životní, to je hlavní důvod, proč se věnuji četbě. Člověk hledá inspiraci, motivaci, chce se obohacovat a mít pořád přehled. Knížky mi to přinášejí.

Taky je to pro mě relax před spaním, při cestě autobusem nebo na soustředěních.

Sedět s knihou v ruce a zabývat se zajímavým tématem, to pro mě představuje opravdu ideálně strávený čas.“
 

Další články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace