O projektu Kontakt


Skotské pozdravy „ZZ“: O zpívání Titanicu i o Celticu

sobota, 4. 8. 2018 07:00 images/clanky/skotske-pozdravy-„zz“-o-zpivani-titanicu-i-o-celticu-66.jpg

Po minulém seznámení jsou tady exkluzivní „Skotské pozdravy Zdeňka Zlámala“ v plné parádě. V nabušených střípcích se dozvíte, jaký je český odkaz v Hearts po působení Rudolfa Skácela, Michala Pospíšila, Romana Bednáře a Luďka Straceného, co dělají nováčci po příchodu do týmu, co odchovance Hulína v klubu ohromilo či na co se těší v ligové soutěži, která ve Skotsku startuje dnes.

Užijte si jedinečné počtení.


Milí fanoušci,

na prahu sezony Vás opět zdravím ze Skotska. V Hearts jsem přes měsíc a za tu dobu jsem poznal, jak silná je tady česká stopa. Hlavně Ruda Skácel je znát na každém kroku. Člověk když jde do místnosti, kde sídlí kustod, tak ho vidí i na plakátu mezi největšími legendami klubu. A jakmile se řekne jeho jméno před lidmi, kteří ho tu zažili, jen se jim rozzáří oči. Rudyho fakt považují za legendu. 

Stejné je to i u fanoušků. Rudyho doteď milují a hodně mi ho připomínají, což musím říct, že bylo i pro mě překvapení. Věděl jsem, že tady zažil úspěšné období, ale že je až taková legenda, to jsem netušil. 

Česko má tady díky tomu opravdu dobrou reputaci.

Co se týče mého začlenění do kabiny, tak stejně jako u ostatních cizinců resp. posil všechno proběhlo v pohodě. Je nás třináct nových hráčů, což je skoro celá šatna :-) Jako nováčci jsme si užili zdejší rituál, kdy jsme museli přede všema zpívat, takže jsem si pěkně vzal do rukou mikrofon... Chtěl jsem zpívat českou písničku, od Karla Gotta, ale to se spoluhráčům nelíbilo. Musela to být nějaká v angličtině, tak jsem si vybral Titanic (resp. My Heart Will Go On), kde jsou slova docela lehká. Zazpíval jsem Titanic, což v mém podání bylo velice vtipné, protože jsem anti zpěvák a nejhorší zpěvák na světě :-)) Ale aspoň jsem všechny pobavil :-)

V kabině je to jinak všechno dost podobné Česku. Dělají se srandičky, což tady je hlavní šprýmař severoirský reprezentant Kyle Lafferty, chodí se po trénincích na kávy atd. 

Za pozornost spíš stojí, jak je klub na profesionální úrovni. O poločase přijde do šatny videotechnik a na televizi nám ukáže chyby. Je to zajímavé. Nebo každý trénink se natáčí a hned poté nám trenéři dávají analýzu na stránku, kde máme přístup jen my hráči. Celkově taktika je na vysoké úrovni, soupeře máme fakt do detailu rozebrané, přímé kopy, standardky, rohy jsou dělány precizně a je poznat, že trenérský štáb je opravdu hodně zprofesionalizovaný. Koukal jsem na to s otevřenou pusou, když jsem ty věci viděl poprvé.

 

„Na Celtic se člověk těší, jsou to ty nezapomenutelné zápasy, kvůli kterým fotbal hraje.“

 

Teď už se vše chystá na ligovou soutěž, která vypukne v den vydání těchto řádků. Hodně se těším, hlavně na domácí zápasy, protože už na první utkání v Betfred Cupu, kdy jsme hráli proti týmu ze čtvrté nejvyšší soutěže, přišlo přes sedm tisíc fanoušků a atmosféra byla úžasná. I stadion je fakt krásný, je tady postavená nová tribuna a je to super. 

Hned příští týden přivítáme doma Celtic, a to mi už spoluhráči říkali, že to bývá jedna z nejlepších atmosfér. Na to se člověk těší, jsou to ty nezapomenutelné zápasy, kvůli kterým fotbal hraje. Uvidíme, jestli budu v bráně (zatím jsem chytal), protože nedávno klub koupil Colina Doyleho, který je jedničkou v irské reprezentaci. Je jasné, že má kvalitu. Je to ale fajn kluk a konkurence je potřeba.

Každopádně jsem připravený a fit poté, co jsem si tehdy při běhání v dunách zvrtl kotník. Čtrnáct dnů jsem s tím trochu laboroval a přípravu neměl naplno, ale teď už je to OK. Pokročil jsem i v osobním zařizování, už máme s rodinou nové bydlení. Byl to docela problém, protože v srpnu probíhá Edinburský festival, což je jedna z největších kulturních událostí na světě, a cestuje sem hodně cizinců. 

Usadili jsme se v centru Edinburghu, kde je velmi pěkný park „Meadow Park“ a díky tomu i klid. Jsme nadmíru spokojení. Bydlení jsme situovali do centra kvůli dostupnosti, ve Skotsku se jezdí autem vlevo a to si žena úplně netroufne řídit, což chápu. Vyřizovala nám to jedna paní z klubu, která se hráčům stará o bydlení, letenky a další potřeby. U ní jsem pečený vařený, takže už se známe a z Česka jsem jí jako poděkování za pomoc přivezl Marlenku :-)

Ze srdce Edinburghu zdraví

Zdeněk Zlámal

Další články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace