O projektu Kontakt


Na slovíčko: Zdeněk Zlámal o inspiraci v Alim

pátek, 20. 4. 2018 16:00 images/clanky/nadchl-jej-box-a-muhammad-ali-povida-zdenek-zlamal-12.jpg

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal patří k lidem, kteří se rádi obohacují a neustále na sobě pracují. V tomto úsilí čerpá řadu poznatků z boxu, jemuž od mládí holduje. A pochází odtud i osoba, která pro něj představuje extra inspiraci. Američan Muhammad Ali (profil na Osobnosti.cz zde).

Více už se dozvíte v poutavém povídání dvaatřicetiletého rodáka z Přerova.

Přejeme příjemnou zábavu a mnoho inspirace.


„Pamatuji si, jak jsem jako malý vstával na noční zápasy Mika Tysona. Trvaly vždycky patnáct sekund, že jo a šel jsem zase spát… :-)

Tyson byl první boxer, o kterého jsem se začal zajímat a v návaznosti na to jsem se zaměřil celkově na box. Záliba přišla tak nějak sama. Sice boxoval i můj strejda, který byl v dorostenecké kategorii mistrem republiky, ale to na mě nemělo vliv.

Jednou jsem dostal na Vánoce knížku o boxerských šampionech. Mapovala jejich průběh od Joe Louise až po Tysona s Kličkem, takže tam bylo rozepsané o každém boxerovi. A poprvé jsem si tam přečetl o Muhammadu Alim… 

Ze všech šampionů mě inspiroval nejvíc. 

A určitě nejen mě.

Je to člověk, který je vzorem milionu lidí, jeho příběh je obrovsky zajímavý. Díky sportu se dostal na oči a začal také zasahovat do politiky. Fascinovalo mě, že ve své největší slávě odmítl jít do války do Vietnamu, i za cenu zastavení boxerské licence. Byl tak přesvědčený svou vírou, že tohle podstoupil. 

To nesvede každý. 

Samozřejmě s některými výroky to už přeháněl, ale to byl prostě Ali, za mě jeden z nejlepších sportovců na světě. Načerpal jsem od něj obrovskou inspiraci.

Díval jsem se na jeho film, na jeho dokumenty, viděl jsem celý zápas s Frazierem v Manile, takže toho o něm vím hodně. Zajímají mě zajímaví lidé a není to jen Ali, nacházím je ve všech okruzích. Snažím se je vyhledávat, bavit se s nimi a inspirovat se. Baví mě to víc než mrhat časem u televize nebo u playstationu.

 

„Může to být po fotbalové kariéře jeden z mých cílů, abych měl zápas v thaiboxu.“

 

Box je krásný v tom, že to je chlap proti chlapovi a boj je čestný. Samozřejmě dnes už je částečně o penězích, tak jako všechno. Ale pořád jde chlap proti chlapovi a je to sport, který vyžaduje vše. Chce fyzičku, sílu, vytrvalost... To mě baví.

Baví mě se na box koukat i jsem si jej zkusil na vlastní kůži.

Už když jsme byli s kamarády malí, tak jsme si nasadili rukavice a mlátili se hlava nehlava. Jednou jsem si při tom dokonce zlomil ruku. Měl jsem právě strejdovy rukavice a nějak blbě jsem kamaráda trefil… Náš box, to bylo takové máchání rukama, že jo :-))

Pak mám kamaráda, se kterým jsem si vždycky, když jsem se na Vánoce vracel ze zahraničního angažmá, zašel do tělocvičny. Ze srandy jsme si zaboxovali. Je to dobrá příprava. Člověk laik, který to nezná, ať to vyzkouší, protože fyzicky je boxování dost náročné.

A pár tréninků jsem měl i s thaiboxem u pana Macháčka, ještě když jsem byl v Praze. U druhého tréninku mi řekl, že mě chce do týmu jako těžkou váhu. Aniž bych se chtěl chválit, povídal, že jsem docela šikovný, a že kdybych se tomu víc věnoval, byl bych zajímavý boxer. 

Já to ale samozřejmě dělám spíš jako takové zpestření.

Nemám rád mlácení lidí, nevyhledávám to a nejsem žádný agresor. Jestli bych šel někdy do zápasu, tak až po kariéře a s úmyslem vyzkoušet si to. Posunout zase další hranice a spíš si to vzít pro sebe, že jsem dokázal jít do ringu.

Může to být po fotbalové kariéře jeden z mých cílů, abych měl zápas v thaiboxu.“

Další články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace