O projektu Kontakt


NA CESTÁCH: Sigmo, vybojuj znovu evropské poháry!

pátek, 24. 8. 2018 20:00 images/clanky/na-cestach-sigmo-vybojuj-znovu-evropske-pohary!-77.jpg

Nadšeně jsem sledoval excelentní výkon olomoucké Sigmy se Sevillou a v pozitivních emocích z nádherného fotbalového zážitku jsem kolem sedmdesáté minuty začal přemýšlet, jak budu skládat svůj report (aneb deformace ještě z dob novinářské činnosti...).

„Fotbal zase jednou ukazuje, jaké má kouzlo a jak je to úžasné odvětví. Není to tak dlouho, co se tady hrála druhá liga a stadion zel prázdnotou. Dnes večer? Skromní kluci, které v mnoha případech ještě donedávna nikdo pořádně neznal, přehrávají skutečného evropského giganta a tribuny jim vděčně tleskají. Olomoucký klub musí prožívat velké chvíle hrdosti a radosti.“

Honily se mi podobné myšlenky. Navíc v ten moment, když jsem viděl průběh utkání, jsem věřil, že Sigma bude za své vystoupení odměněná. Byl jsem přesvědčený, že musí nastat pohádkový konec.

No... 

Asi tak - pohádky v dnešním světě už zdaleka neplatí. Když Pablo Sarabia senzačně uklidil míč do brány v 84. minutě, říkal jsem si, že tady máme ukázku i toho, jak umí být fotbal krutý. Nejvíc mi bylo líto těch kluků v modrých dresech, kteří na hřišti obrovsky dřeli a rozdávali radost skoro dvanácti tisícům diváků.

Svým způsobem ale pohádkový konec přece jen nastal. Jakmile bylo po všem, celý Andrův stadion povstal a jako v divadle dlouhé minuty aplaudoval statečné armádě bojovníků a souboru fotbalových umělců. Označení je na místě, protože to, co Hanáci předvedli, bylo fakt umění.

Musím říct, že jsem něco takového za dvacet čtyři let, co chodím na nádhernou hru s kulatým nesmyslem, nezažil. Bylo to moc hezké, zasloužené a byl bych rád, kdyby se podobné zápasy se srdečnou tečkou opakovaly častěji. Představuji si takhle sport.

Dále bych řekl, že včerejším výkonem vygradovala práce Sigmy pod trenérem Václavem Jílkem. Můžeme polemizovat o celkovém nasazení hvězdných hráčů Sevilly, ale když se v dílčích částech hry jelo na krev, bylo vidět, že jsou Hanáci zcela rovní po kondiční stránce a oplývají i mimořádnou herní kvalitou. Bylo prostě skvělé vidět, jak si český tým dokáže kombinací poradit s presinkem špičkového evropského týmu a jak dokáže v rychlosti pracovat s balonem. Nemluvě pak o mentálním nastavení, kdy se mužstvo nezaleklo jména soupeře.

Moderní projev a celkové nastavení týmu přičítám trenéru Václavu Jílkovi, kterému upřímně fandím. Ono, už když jej poslouchám, tak mě nepřekvapuje, že jeho svěřenci produkují tak kvalitní fotbal. 

Na druhou stranu musím přiznat, že jsem jeho osobnost nevnímal hned. Pamatuji si, jak jsem četl autobiografii Pavla Srníčka (mimochodem skvělá kniha), ve které zesnulý český gólman napsal, že trenérem jeho bývalého klubu Newcastlu United by klidně mohl být právě Václav Jílek. Měl jsem ji v rukou někdy před rokem a půl a tehdy jsem si říkal, co blbne...

Po následné práci trenéra Jílka jsem si vzal ponaučení, že lidem, jako byl Pavel Srníček, se má věřit.

Včera to byl na Hané fakt zážitek a celý olomoucký klub by si za svou práci zasloužil, aby měl tak mohutnou podporu pokaždé. Progres za poslední dva roky je úžasný, a pokud tým setrvá pospolu, tak si myslím, že uvidíme ještě velké věci. Osobně sleduji skoro každý zápas Sigmy, protože mě její fotbal fakt baví a budu se snažit přijet i na jiná utkání.

Závěrem si dovolím tvrdit, že je jen otázka času, kdy budou Hanáci vítězit i v české lize a dostanou se znovu do špičky. Upřímně si to i přeji, protože v evropských pohárech potřebujeme přesně tyto mančafty, které se nepodělají z reputace soupeřů a zachovají si svůj odvážný způsob hry.

Takže Sigmo, pokud se ti nepodaří zvrátit vývoj se Sevillou, vybojuj poháry zase příští rok! 


SK SIGMA OLOMOUC - SEVILLA FC 0:1 (0:0) 

Branka: 84. Sarabia. Rozhodčí: Madden - Connor, Potter. ŽK: Sladký - Arana, Banega, Muriel, Sarabia. Diváci: 11 709.

Olomouc: Buchta - Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek - Kalvach - Zahradníček (86. Hála), Houska, Plšek (84. Muriel), Falta - Nešpor (77. Texl). Trenér Václav Jílek. Sevilla: Vaclík - Berrocal, Amadou (71. Sergi Gómez), Gnagnon - Vidal (70. Navas), Banega, Gonalons, Arana - Sarabia, Muriel, Nolito (65. André Silva). Trenér Pablo Machín.


P.S. Svátek v Olomouci dokumentuje několik fotografií níže.

Autor: Jan Šmíd

Další články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace