O projektu Kontakt


KOMENTÁŘ: Příběh sezony napsal olomoucký Jemelka

neděle, 27. 5. 2018 11:00 images/clanky/50-radku-js-pribeh-sezony-napsal-olomoucky-jemelka-43.jpg

Často se dočítám hanlivé komentáře na úroveň české ligy. A nejsem s nimi ztotožněný. Je potřeba se občas zamyslet nad tím, v jakých ekonomických podmínkách se tady fotbal dělá a v jakém (ne)systému byla současná generace hráčů vychovávaná. Dojdeme k závěru, že fakt nemůžeme čekat podívanou à la Real Madrid - Barcelona, AS Řím - Neapol, Liverpool - Manchester City apod. Z poměru podmínky/výkon vychází naše soutěž velmi dobře a kdyby na zápasy chodily desetitisícové návštěvy jako ve Španělsku, v Itálii či v Anglii, bylo by to mnohem víc vidět.

Ono zkrátka, kdo si chce hledat to své a pozitivní na dané věci, ten si to najde a taktéž naopak.

Já osobně za dvacet let, co se zabývám českou ligou, nepamatuji lepší ročník než ten právě uplynulý. Chybu neměla jak řežba o poháry, tak o záchranu, mimořádně se mi líbila práce trenérů, ať už to byli progresivní Václav Jílek, Martin Hašek, Michal Kordula a nakonec smutný Martin Svědík, nebo zkušený Petr Rada, a samozřejmě mě zaujala rovněž celá řada individuálních či týmových příběhů.

Protože jsme na stránkách, které jsou zaměřené na fotbalisty, pro svůj komentář k ligové sezoně jsem si vybral právě téma týkající se hráčských příběhů. Níže jsem zhotovil tři příběhy, které mě nejvíc zaujaly. Jde o subjektivní hodnocení, takže každý může mít odlišný pohled :-)


1) Václav Jemelka (22 let, Sigma Olomouc)

Ruku na srdce: kdo jste znali před sezonou Václava Jemelku? Já se přiznám, že jsem toto jméno nezaregistroval skoro ani na soupisce...

Dnes? Být sportovním manažerem/trenérem třeba ve Spartě, je to první hráč, kterého chci do týmu. A podle spekulací podobně smýšlejí lidé, kteří mají skutečnou pravomoc jej na pražskou Letnou přivést. Sympaťákovi s ryšavými vlasy zkrátka stačilo deset měsíců na to, aby se z místa za oponou dostal do záře reflektorů.     

Poprvé jsem dvaadvacetiletého stopera zbystřil krátce po startu sezony a okamžitě jsem nestačil žasnout. Výborný ve vzduchu i konstruktivní při hře po zemi, rychlostně vybavený a mající potřebný klid. Přišlo mi, že vidím zkušeného mazáka a ne borce, který má za sebou 32 startů ve druhé lize.

Na hráče s dvojkou na dresu, který do Olomouce přišel v šestnácti z Uničova, jsem se od té chvíle speciálně zaměřil a jen jsem s úctou sledoval, jak nedopouští žádné polevení. Nakonec odehrál 27 utkání, na hřišti strávil 2430 minut a vstřelil jeden gól. V absolutních defenzivních ukazatelích byl sedmý nejlepší ve vyhraných obranných soubojích, když byl úspěšný ve 228 soubojích z 346. S Urošem Radakovičem vytvořil z mého pohledu nejlepší stoperskou dvojici v lize a významně se podílel na postupu Sigmy do pohárové Evropy.

Nejkrásnější na celém příběhu je pak to, že je napsaný mimořádnou pílí a ryzí skromností. Opět se ukazuje, jak tyto vlastnosti přinášejí odměnu. Přeji Václavu Jemelkovi, aby mu zůstaly i v době, kdy získá ještě větší slávu, a aby i nadále přinášel mladým fotbalistům inspiraci.

2) Lukáš Kalvach (22 let, Sigma Olomouc)

Podobný příběh jako u Jemelky, navíc ze stejného klubu. Na slabší pozici jsem jej odsunul proto, že Lukáš Kalvach měl větší průpravu ve druhé lize, kde za olomoucké "béčko" odehrál v sezoně 2015/16 26 utkání a o sezonu později za Táborsko 25 utkání.

Rovněž tento dvaadvacetiletý fotbalista nadchl fanoušky i odborníky a je terčem přestupových spekulací. Z pozice štítového záložníka si v zápasech zcela podmanil střed hřiště. I v tomto případě, co jsem měl možnost zaznamenat, je progres výsledkem výborného charakteru a obětování se fotbalu. V jednom povídání s trenérem Augustinem Chromým jsem se dočetl, že zatímco jiní kluci v neděli vyspávali po zábavách, on si v parku žongloval s míčem.

Lukáš Kalvach v sezoně vynechal pouze jeden duel vinou červené karty a celkem odehrál 2599 minut, čímž byl devátým nejvytíženějším hráčem. Zajímavostí je, že v absolutním měřítku podstoupil nejvíc obranných soubojů, a to 436. Branky jej určitě čekají v nadcházejícím ročníku.

3) Tomáš Fryšták (30 let, Bohemians Praha 1905)

Třetí příběh zobrazující kouzlo sportu a také nezdolnou vůli. Vytáhlý gólman patřil k velkým talentům českého fotbalu. V roce 2007 měl být jedničkou na MS do 20 let, kde Češi brali stříbro, jenže zranění jej o hlavní roli připravilo. 

Stejná překážka odchovance Slovácka brzdila i v dalších letech.

Před třemi roky už to vypadalo, že Tomáš Fryšták zůstane jen sportovním smolařem. Ocitl se bez angažmá... 

Rozhodl se vyrazit na kemp České asociace fotbalových hráčů a s týmem vyhrál mezinárodní turnaj FIFpro. Povedené léto pak vyšperkovala nabídka Bohemians Praha 1905. Začaly se tvořit kořeny lepších zítřků.

V sezoně 2015/16 naskočil rodák z Uherského Hradiště do jednoho utkání, o rok později už zaznamenal 12 startů a v tomto ročníku, ve svých 30 letech, se konečně dočkal plnohodnotného postu jedničky v nejvyšší soutěži! A co víc: odchytal všech 2700 minut!

Tomáš Fryšták se tedy přece jen dočkal zasloužené odměny a díky bravurním výkonům se stal jedním z nejlépe hodnocených hráčů ligy. Zaujal reflexivními zákroky, klidem a jistotou. Navíc předal ostatním hráčům inspiraci, aby nikdy nic nevzdávali.

 

Fotografie: Na úvodním snímku Václav Jemelka, v příloze Lukáš Kalvach a Tomáš Fryšták. Poděkování za fotografie patří Janu Zahnašovi.

Autor: Mgr. Jan Šmíd

Fotogalerie
Další články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace