O projektu Kontakt


„Poctivá práce se vrátila,“ uvědomuje si brankář Zlámal

středa, 6. 6. 2018 16:00 images/clanky/„poctiva-prace-se-vratila“-uvedomuje-si-zlamal-46.jpg

Posezonní dovolená má pro brankáře Zdeňka Zlámala velmi sladkou příchuť. Od minulého týdne ji tráví s vědomím, že si zachytá na vysněných Britských ostrovech, neboť se na tři roky upsal tradičnímu skotském klubu Heart of Midlothian. „Je to příjemné. Nejdůležitější je, že jsme se se Zlínem zachránili, protože mám zkušenost ze Sigmy, kdy jsme spadli a následně jsem odjížděl do Francie. Sestup mi pořád koloval hlavou,“ vypráví populární „Bobby“, který si tak současnou dovolenou užívá s čistou hlavou. „Přestup, který vyšel, je jen třešničkou na dortu,“ dodává.

Jak trávíte volný čas?
Byl jsem v Turecku, kde jsem si to užil a teď pojedeme ještě s rodinkou do nějakého penzionu. Zregenerujeme, užijeme si to a pak už se pomalu začnu připravovat na novou sezonu. (úsměv)

O Skotsku si nevyhledáváte nějaké zajímavosti?
Jo, samozřejmě vyhledávám, protože rád cestuji a zase to pro mě bude nová zkušenost. Už jsem si vyhledal vše o městě a okolní přírodě. Nevím, jak bude čas v sezoně na turistické procházky, ale někde se určitě půjdu podívat. Těším se i na to, jak si zdokonalím angličtinu. A hlavně se těším na dění kolem fotbalu a na atmosféru. Co mám informace, tak klub prodal už třináct nebo čtrnáct tisíc permanentek a každý zápas by měl být vyprodaný.

Když jste se před necelým rokem vracel z Turecka, věřil jste reálně tomu, že ještě přijde zajímavá zahraniční příležitost?
Jo, já jsem tomu věřil. Chtěl jsem ještě něco zkusit a i Zdenkovi Grygerovi (sportovní manažer Zlína - pozn. aut.) jsem říkal, že kdyby přišla nabídka, která by dávala smysl, tak bych ji využil. Na druhou stranu jsem říkal, že už mám určitý věk a že člověk nikdy neví, jaká bude sezona. Jsem soudný. Nechal jsem tomu volný průběh a dopadlo to přestupem do Heart, za což jsem rád.

Štěstí je potřeba jít naproti. Co jste pro úspěch dělal?
Z Turecka jsem do Zlína nepřišel úplně připravený, což upřímně přiznávám. Bylo to tím, že v Alanyasporu ke konci loňské sezony věděli, že odejdu a nechali mě společně s dalšími odchozími hráči trénovat mimo tým. Zápasová vytíženost chyběla. Ve Zlíně jsem pak začal makat a odchytal jsem tři zápasy v Evropské lize a jeden, ten nešťastný, v lize s Mladou Boleslaví. Jinak jsem byl náhradník. Nicméně těšil jsem se na zimní přípravu, na to, že potrénuju, nachystám se a na jaře to bude z mé strany lepší. Dovolím si tvrdit, že také bylo. V průběhu jara jsem dostal příležitost a začal chytat. Hodně mi pomohly tréninky s Otou Novákem, který je výborný trenér brankářů a velmi mě obohatil. Pilovali jsme nedostatky.

Takže se vyplatil stoprocentní přístup k tréninkům.
Přesně tak, je to o tom tréninku, což potvrdí každý sportovec. Ti, co jsou na vrcholu, dřou dvakrát tolik než ti průměrní. Chce to skloubit talent s dřinou a pak to nese ovoce. Ale jakmile člověk v hlavě poleví, řekne si, že něco nepotřebuje, sport mu to později ukáže. Je spravedlivý. 

Co říkáte na to, že splnění snu v podobě angažmá na Britských ostrovech přišlo až v pokročilé fázi kariéry a po sezoně, která nebyla nejlepší?
Je to docela paradox. Předtím v Olomouci nebo ještě i dřív jsem měl lepší sezony. Ale fotbal je nevyzpytatelný a nakonec to dopadlo nejlíp, jak mohlo. V mládí jsem nebyl bůhvíjaký talent, o čemž jsem se bavil i s Otou Novákem, avšak poctivá práce se vrátila. Teď nesmím usnout na vavřínech, je potřeba makat až do konce kariéry. Co vím, tak jak je člověk starší, tím musí fotbalu víc obětovat, musí víc dbát na regeneraci a individuální přípravu. Jsem na to připravený.

Jak jste reagoval úplně v první moment, kdy jste se dozvěděl o zájmu Heart?
Osobně nemám manažera, informoval mě kamarád Bartholomew Ogbeche, že má dobrého agenta, na kterého je spolehnutí. Což se o některých českých agentech říct nedá. Spojil jsem se s ním a domluvili jsme se, že kdyby měl pro mě něco zajímavého, že se ozve. No a on se ozval s Heart. (úsměv) Tři vteřiny jsem byl v telefonu ticho, docela mě to šokovalo. Líčil jsem, že je to super, ale v lize zbývalo ještě poslední kolo, tak jsem říkal, že se budu soustředit na Zlín. Nicméně byli jsme už zachránění a pak to šlo hrozně rychle. Začal jsem si zjišťovat informace skrz fotbalový i osobní život a za všechno jsem byl rád. Dbám na jazyky, takže jsem se těšil, jak budu studovat angličtinu. Je to pro mě splnění klukovského snu, vždycky jsem vzhlížel k ostrovnímu fotbalu, kde je to o tempech a soubojích. Já vletím do všeho. (úsměv) Vyšlo to v momentě, kdy už to člověk tak nečekal. 

Domluva s klubem byla rychlá?
Šlo to všechno hladce, až jsem koukal. Jak jsem přijel, na letišti mě už čekal sportovní ředitel, který mě zavezl za manažerem, a ten mi ukázal tréninkové centrum. Na jeho přístup jsem fakt koukal s otevřenou pusou. Že mi trenér otevře dveře, na to nejsem vůbec zvyklý. V tréninkovém centru je mimo jiné úžasná krytá umělá tráva, kde trénuje i nároďák. Je to tam megalomanské. Pak jsem viděl i hlavní stadion a následně mě trenér pozval na oběd, aby mě poznal. Na závěr jsem šel na zdravotní prohlídku, po které se můj přestup zpečetil.

První dojmy tedy byly skvělé?
Jo jo. Ať jsem se bavil s trenérem, sportovním ředitelem nebo trenérem gólmanů, všichni byli skvělí. I jsme vtipkovali. (úsměv) Trenér gólmanů mi říkal, že první týden přípravy brankáři běhají a já na to, že vždycky v tomhle běhacím období bolí svalíček. (smích) Všichni se tomu zasmáli, proběhlo to v přátelském duchu. I to na mě zanechalo dojem. Musím říct jen samé superlativy.  

Zaregistroval jste, jak hojně vás vítali fanoušci Heart na sociálních sítích?
Jo, psali mi i do soukromých zpráv. Jde vidět, že lidé tím klubem žijí a ta fotbalová kultura je na hodně vysoké úrovni. Díky za to, je to příjemné a další motivaci to dává nejen mně, ale všem hráčům. A jak jsem už říkal, i v samotném klubu byli všichni pozitivní a slušní, což je odraz dané společnosti. 

Jaké máte povědomí o skotské lize?
Co jsem se tak bavil s trenérem o kvalitě, tak samozřejmě je patrné, že jsou dva obrovské kluby. Celtic a Rangers jsou celkem nedostižní, ale nikdy neříkej nikdy. Pak následují další slušné kluby, kam jednoznačně patří i Heart. Myslím si, že soutěž je kvalitativně hodně podobná české lize, která svou kvalitu má. 

Nerozšiřoval jste si obzory u Tomáše Janíčka? Minimálně o milovaném Celticu ví úplně všechno...
Musím se přiznat, že jsem mu psal o přestupu jako prvnímu, protože vím, že to je „Skoťák“. Vždycky jsme si dělali i srandu. Ještě před jedenácti lety, kdy jsme spolu působili poprvé ve Zlíně, někoho přepůlil na tréninku a řval na něj: „Tohle je Kilmarnock!“ (smích) Hrozně jsem se tomu smál. Má prostě skotské srdce bojovníka. Má u mě dveře otevřené a budu rád, když přijede, jak budeme hrát na Celticu.

Máte za sebou několik zahraničních angažmá, avšak žádné nemělo delšího trvání. Pomohou vám nasbírané zkušenosti a sedne si teď všechno?
Z pohledu toho, že jsem předtím v klubech úplně dlouho nevydržel, nebyla angažmá ideální. Ale v Heart jsem podepsal smlouvu na tři roky a chtěl bych si je opravdu užít. Myslím, že už to bude trošku jiné a doufám, že to bude mé nejúspěšnější zahraniční angažmá.

Co bude klíčové, aby to vyšlo?
Je to snad poprvé, co jdu do zahraničí a v týmu začnu hned od úvodu přípravy. Předtím jsem vždy šel do klubu na konci přestupového období, kdy už běžela liga. Novému hráči to nepomůže. Jsem rád, že teď budu v Heart brzo a myslím, že měsíc přípravy mi pomůže na adaptaci. To je právě hodně důležité - co nejlíp se adaptovat, sžít se s mužstvem a i si zařídit soukromé věci, ať se pak člověk může soustředit jen na fotbal.

Cítíte, že smlouva na tři roky a angažování po odchodu jedničky Jona McLoughlina také nasvědčují tomu, že se prosadíte?
Přesně tak. Bavil jsem se o tom i s trenéry a je tady vize jedničky. Samozřejmě, místo vám nikdo nezaručí, ale cítil jsem, že mě berou jako jedničku. Dále mi říkali, že přivedou ještě konkurenci, což mi nevadí. Konkurence je potřeba. 

Už jsem četl, že rodina půjde do Skotska s vámi. Podpora je jedna věc, ale co vnitřní spokojenost, pochválila vás manželka za angažmá?
(úsměv) Každý rok jsme někde jinde a manželka mi vždycky říká, že jak se zabydlí, najde si kamarádky a začneme být usazenější, tak odejdeme. Obrací oči v sloup. (úsměv) Teď je ale samozřejmě taky ráda. Skotsko je anglicky mluvící země, takže si může zdokonalit jazyk, pro děti je to v tomto směru také výborné, takže to bere pozitivně. Líp než Turecko, kde se jí tolik nechtělo. (úsměv)

Jsme na konci, chtěl byste ještě něco vzkázat svým fanouškům a čtenářům stránek Fotbalisté Exkluzivně?
Děkuji za přízeň a čtěte dále zdejší blogy a sledujte mě na Facebooku. Budu se snažit přidávat zajímavé a vtipné příspěvky, ať se také pobavíte. (úsměv)


OČIMA AUTORA

„Zdeněk Zlámal mě zaujal hned při své premiérové ligové sezoně na hostování ve Zlíně v roce 2006. Říkal jsem si tehdy, že to bude skvělý brankář a na jeho kariéru jsem se zaměřil. Z mého pohledu zůstal mezi lidmi i novináři nedoceněný, protože minimálně v Liberci, v Olomouci a na Bohemce předváděl elitní výkony a možná mohl dostat i více než jednu pozvánku do reprezentace.

Pro spolupráci na stránkách Fotbalisté Exkluzivně jsem „Bobbyho“ předběžně domlouval, ještě když působil v Alanyasporu, byl jsem přesvědčený, že díky viditelné, tvrdé práci zaznamenám do článků ještě celou řadu jeho úspěchů. V Turecku to z objektivních příčin nakonec nedopadlo ideálně a následně i ve Zlíně to zpočátku drhlo, ale ve finále se charakter Zdeňka Zlámala opět ukázal a má „očekávání“ se naplnila. Fotbalový bůh mu v pokročilé fázi kariéry přinesl zaslouženou odměnu - splněný sen v podobě angažmá na Britských ostrovech. Jsem pokaždé moc rád, když vidím, že se člověku takto vrátí píle. 

Zdeněk Zlámal navíc není jen vynikajícím sportovcem. Dnes, ve 32 letech, je to vyzrálý člověk, který nemá problém přiznat vlastní pochybení a pochybení hledá jen v sobě, je mu vlastní pokora a ke každému jedinci přistupuje lidsky. Alespoň tak jsem jej poznal já a věřím, že v následujících třech letech, které by měl podle smlouvy strávit ve skotském Heart, s těmito atributy znovu prorazí. Přeji mu hodně štěstí.“    

Mgr. Jan Šmíd      

Fotogalerie
Další články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace